W ostatnim czasie coraz więcej średnich i dużych firm korzysta z pomocy Doradców Finansowych. Pomimo olbrzymiego zainteresowania tego typu profesją, w dalszym ciągu wiele osób nie ma zielonego pojęcia za co tak naprawdę odpowiada CFO. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na to i wiele innych pytań.
Rozwój firmy
Głównym zadaniem każdej firmy jest oczywiście zwiększanie sprzedaży i generowanie jak największych zysków. W większości firmach, głównym zadaniem Dyrektorów Finansowych jest właśnie rozwijanie przedsiębiorstw w taki sposób, aby mogli oni prowadzić rywalizację nawet z największymi konkurentami. Podstawowymi zadaniami CFO jest między innymi pilnowanie rentowności firmy, obliczanie realnego zwrotu z planowanych inwestycji oraz analizowanie wykonania założonego planu finansowego. Jak powszechnie wiadomo bez ustrukturyzowania finansów bardzo szybko jest wpaść w pułapkę i stracić kontrolę nad finansami. Aby uniknąć takich problemów warto skorzystać z pomocy doświadczonego Dyrektora Finansowego.
CFO a obniżanie kosztów
Podstawowym zadaniem Dyrektora Finansowego jest nie tylko zwiększanie zysków, ale również obniżanie wydatków. Jak powszechnie wiadomo, gdy firma się rozrasta, to automatycznie wzrastają koszty stałe. W odróżnieniu od kosztów zmiennych, większość kosztów stałych jest bardzo trudna do zmniejszenia. Zadaniem CFO jest budowanie coraz dokładniejszych prognoz finansowych, dzięki którym będzie można osiągnąć wymagany poziom sprzedaży i marży tak, aby pokryć wszelkie koszty. Dyrektor Finansowy analizuje także zasadność ponoszonych kosztów.
Optymalizacja działalności firmy
Z praktycznego punktu wiedzenia CFO może przydać się firmie na każdym etapie jej rozwoju. Specjalistyczne doradztwo jest niesłychanie ważne przede wszystkim przy planowaniu finansów, kredytów, inwestycji albo przy dokonywaniu bieżących analiz zasobów. Wiele początkujących firm, aby móc sprawnie konkurować z pozostałymi firmami musi skorzystać z pomocy kredytów. Niestety korzystając z tego typu finansowania, można bardzo szybko się zadłużyć, dlatego też warto skorzystać z pomocy Dyrektora Finansowego, dzięki któremu ograniczy się ryzyko tzw. „przekredytowania”.